Jump to content
  • Profil zaufany-tożsamość potwierdzona elektronicznie

   Załatwianie spraw urzędowych kojarzy się nam często z obowiązkiem osobistego stawiennictwa w urzędach, by potwierdzić swoją tożsamość. Nie jest to już koniecznością, ponieważ dzięki „profilowi zaufanemu” możemy potwierdzić swoją tożsamość elektronicznie oraz załatwić, bez wychodzenia z domu, wiele spraw urzędowych. „Profil zaufany” to wygoda i oszczędność czasu, a także nasze bezpieczeństwo w dobie pandemii koronawirusa. Podpis potwierdzony tym profilem skutecznie zastępuje jego własnoręczny odpowiednik, wywołując skutki prawne. Na jakich stronach możemy posłużyć się „profilem zaufanym”?

   -Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Na tym portalu złożysz wnioski, zgłosisz urodzenie dziecka, wystąpisz o akt urodzenia, złożysz wniosek o wydanie dowodu osobistego i wiele innych. Skontaktujesz się też z sądem czy inną wybraną instytucją,
   -Platforma Usług Elektronicznych Zakład Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Portal służący do kontaktu z ZUSem, załatwisz tu mnóstwo spraw z pozycji pracownika czy pracodawcy. Sprawdzisz w tym miejscu m. in. czy pracodawca zgłosił Cię do ubezpieczenia, czy opłaca składki?
   -Internetowe Konto Pacjenta (IKP) Otrzymasz dostęp do informacji na temat wizyt lekarskich oraz wystawionych recept.

   Założenie Profilu Zaufanego jest bardzo proste i intuicyjne. Najprościej utworzyć go poprzez naszą bankowość elektroniczną, wchodząc w odpowiednią zakładkę. Procedura trwa około 5 minut. Jeśli nie korzystamy z bankowości elektronicznej, wejdźmy na stronę Ministerstwa:www.pz.gov.pl i kliknijmy „załóż profil”. Następnie dokonujemy wyboru, w jaki sposób chcemy utworzyć nasz elektroniczny podpis. Jedną z opcji jest wypełnienie wniosku i potwierdzenie naszej tożsamości w jednej z wielu placówek w kraju. Jeśli posiadamy bankowość elektroniczną i nie wiemy jak na stronie naszego banku tego dokonać, to na stronie www.pz.gov.pl jest także opcja, która przekieruje nas przez wybrany bank do odpowiedniej zakładki.
    
   • By Admin
   • 8 views
   • 0 comments
 • Artykuły i wiadomości


  Jak spędzić wigilię bez rodziny?

  Wigilia 2020 roku będzie z pewnością inna niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Panujący wirus COVID-19, zaplanował dla nas swój własny scenariusz świąt. Premier poszedł za głosem pandemii i nie miał wyboru, wprowadził obostrzenia, które dotyczące także okresu świątecznego. Jak przetrwać ten trudny czas, jak wytłumaczyć dzieciom, że nie spędzą tego okresu z dziadkami ? Nie wątpliwie każdy z nas zadał sobie choć raz te pytania. Rozwiązanie, które nam zostaje to uczta online. Dzięki obecnie dostępnym komputerom oraz internecie w prawie każdym domu mamy możliwość spędzenia wigilii, oraz świąt Bożego Narodzenia online. Do tego, aby dzieci mogły nie tylko porozmawiać, ale również zobaczyć swoich dziadków, braci czy siostry cioteczne potrzebne są kamerki. Koszt takiej to kilka złotych, kupić je możemy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Więc głową do góry, przez łącze możemy śpiewać wspólnie kolędy, rozmawiać oraz złożyć sobie życzenia. Pamiętajmy, że te zbliżające się święta mogą być ciepłe, miłe i spędzone w gronie najbliższych

  Nowe zasady w Niemczech

  Szkoły i przedszkola pozostają otwarte, rozszerzony wymóg maski i spotkania rodzinne w gronie maksymalnie 5 osób, a w okresie świąt - 10 osób. Rząd i landy przyjęły nowe obostrzenia. Co się zmienia?
  Po siedmiu godzinach wspólnych konsultacji kanclerz Angela Merkel poinformowała o nowych obostrzeniach, które będą obowiązywać do 20 grudnia, a może i dłużej, jeśli liczba zakażeń znacząco nie spadnie. 
  Zaostrzone ograniczenia w kontaktach. Wyjątek - święta Bożego Narodzenia
  By powstrzymać rozwój pandemii prywatne spotkania z przyjaciółmi, znajomymi i rodziną zostały ograniczone do 5 osób (przepisy nie obowiązują dzieci). 
  Ograniczenie to zostanie złagodzone w okresie świąt. Od 23 grudnia do 1 stycznia spotkania z “najbliższą rodziną lub przyjaciółmi” będą możliwe do 10 osób (przepisy nie obowiązują dzieci).
   
   
  https://www.mypolacy.de/niemcy,0/newsy/koronawirus-rzad-i-landy-przyjely-w-nocy-nowe-zasady-co-sie-zmienia-w-niemczech#continue

  Największe oszustwo w historii Kalifornii. Więźniowie wyłudzili nawet miliard dolarów z pomocy na COVID-19

  Dziesiątki tysięcy więźniów, w tym skazani seryjni mordercy, dokonali prawdopodobnie największego oszustwa w historii stanu Kalifornia. Osadzeni zgłosili się po zasiłki dla bezrobotnych, które wypłacane są w ramach kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa. W ten sposób mieli wyłudzić świadczenia w wysokości nawet miliarda dolarów.Przeczytaj cały wpis
  • Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

   Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym
   Wypalenie zawodowe to coraz częściej występujący problem, odbijający się mocno na zdrowiu pracownika. Chociaż istnieje wiele sposobów zapobiegania temu zjawisku przez pracodawców, którzy świadomi jego negatywnego wpływu na motywację i efektywność pracy personelu starają się ograniczyć częstotliwość jego występowania wśród swoich podwładnych, to jednak są również techniki, których może spróbować każdy. Pierwszą z nich jest wyrobienie nawyku doceniania nawet najmniejszych, pozytywnych rzeczy, które się wydarzyły. Dzięki temu mózg niejako przestawia się na myślenie bardziej optymistyczne i zaczyna postrzegać świat w bardziej kolorowych barwach. Ponadto warto w swojej pracy dostrzec interesujące niuanse, a także okazje do pozytywnego wpływu na społeczeństwo, choćby byli to jedynie współpracownicy. Pomocne może okazać się podzielenie dalekosiężnego planu działania na mniejsze kroki, które dadzą szybkie poczucie spełnienia i zwycięstwa. Kontakty z ludźmi, z którymi spotkania opierają się na czymś innymi niż praca są niezwykle ważne w zachowaniu zdrowia psychicznego. Na koniec warto podkreślić, że wypalenie zawodowe może wiązać się z koniecznością skontaktowania się ze specjalistą i wcześniejsze sposoby mogą okazać się niewystarczające i są jedynie wskazówką. Pamiętajmy również, że w niektórych przypadkach wybrany zawód nie będzie przynosić satysfakcji i najlepszym rozwiązaniem będzie jego zmiana. Nawet jeżeli na wcześniejszym etapie kariery zawodowej wykonywana praca była spełnieniem marzeń to ludzkie potrzeby w tym zakresie i aspiracje mogą zmienić się z upływem czasu. Wsłuchanie się we własne potrzeby to podstawowa czynność i umiejętność, którą powinno się praktykować na każdym etapie życia i wprowadzać zmiany w razie potrzeby.
   • By Admin
   • 3 views
   • 0 comments
  • Jak ugotować ryż na sypko?

   Właściwe ugotowanie ryżu , zwłaszcza do takich potraw jak curry jest jak kropka nad "i" całego dania.
   Można to zrobić na dwa sposoby :
   1 . W mikrofali.
   Proporcje ryżu do objętości wody są takie jak przy tradycyjnym gotowaniu. Około 2 szklanek wody na szklankę ryżu.
   Oba składniki w żaroodpornym naczyniu umieszczamy w mikrofali. Przykrywamy. To ważne.
   Mikrofalę ustawiamy na dużą moc na 4 minuty. Po upływie tego czasu odczekujemy jeszcze 5 min, potem znów właczamy mikrofalówkę na 4 min. Powtarzamy tą czynność 3-4 razy , dopóki ryż nie wchłonie całej wody.
   2 . Na kuchni.
   Ryż przesmażamy do zeszklenia z łyżką oliwy lub oleju. Dodajemy wodę. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień do minimum i gotujemy dopóki ryż  nie wchłonie wody. Następnie odstawiamy na 15 min do piekarnika rozgrzanego do 100 stopni.
   Tak ugotowany ryż jest puszysty i się nie klei.
    
   • By Admin
   • 9 views
   • 0 comments


×
×
 • Create New...

Important Information

Przeglądając, użytkując naszą stronę zgadzasz się na nasze warunki