UA-101272411-1 Jump to content

Polacynasaksach ....Każdy ma swój Everest.... Blogosfera

O BLOGU Wiele różnych słów można napisać o górach. Można je kochać lub przeklinać.Czasem - być obojętnym , nie odczuwać ich magii. Ale w jakimś sensie - każdy jest człowiekiem jakiejś góry - realnej lub tej w przenośni. Jeśli tylko dąży do osiągnięcia ,,swojego '' szczytu. Więc - każdy ma swój Everest . Ten cytat Norgaya Tenzinga , który wraz z Edmundem Hillarym jako pierwsi zdobyli Mt. Everest dedykuję wszystkim , którzy się wspinają - lub tylko wędrują.
czytaj dalej

Polacynasaksach Jeden trefny pacjent rozwali cały szpital Artykuły

"Nie mamy masek, nie mamy rękawic, kończą się testy. Kiedy będą?!" – dzwonimy do koordynatora, wyznaczył go minister zdrowia. "Nie wiem, nie wiem, nie wiem. Sorry" – słyszymy. Dociera do nas, że możemy liczyć już tylko na siebie, że"góra" już dawno nas wystawiła. Zapada 10 minutowa cisza. – Mam maszynę do szycia – odzywa się nagle ordynator.
czytaj dalej

Polacynasaksach Stop dezinformacji!  Artykuły

Niedawno ruszyła strona internetowa obalająca mity i doniesienia związane z koronawirusem. Wspomaga ludzi w oddzieleniu faktów od mitów, podaniem solidnych źródeł wyjaśniających problematykę Nie ma związku między koronawirusem a technologią 5G. W UE obowiązują najsurowsze na świecie normy ochrony konsumentów. Dlatego możemy spokojnie wejść do sklepu i bez obaw kupić potrzebne rzeczy, nie zastanawiając się nad tym, czy na pewno są one bezpieczne. Technologia 5G spełnia surowe europejskie standardy. Tak naprawdę europejskie standardy są dużo surowsze niż standardy wymagane zgodnie z międzynarodową wiedzą naukową. A to dlatego, że w UE człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu.
czytaj dalej

Polacynasaksach Spodoby na dziczyznę-patent Mozah Przepisy

....magia przypraw i kulinarnej precyzji....
czytaj dalej
Co nowego?
 • Witamy na stronie
 • Polacynasaksach.pl
 • Polacynasaksach.pl

Ciekawostki ze świata

Sign in to follow this  
 • entry
  1
 • comments
  0
 • views
  843

Warszawa ciekawostki

Sign in to follow this  
daniaciek

271 views

Przeczytaj zestaw ciekawostek o metropolii Polski. Zidentyfikuj opowieść o Warsie i Sawie, dowiedz się gdzie znajdywała się skocznia w tym miasteczku a także jaki jest najogromniejszy obiekt w Polsce. Te fascynujące fakty o Stolicy z ufnością zadziwią.

 

Historia o Warsie i Sawie

 

Pedagodzy w podstawówkach całkiem często przytaczają nastrojową historię o dwójce zadurzonych. Przekazuje ona historię rybaka o imieniu Wars. Ten człowiek przebywający nad skrajem Wisły jakiejś nocy zaobserwował w rzece przepiękną istotę. Wars zakochał się w niej od 1 spojrzenia i dopiero po kilku sekundach spostrzegł, iż w rzeczywistości jest to syrena. Od tej nocy systematycznie pojawiał się w tymże polu, aby móc czcić jej piękno. Na radość dla rybaka, obok syreny pojawiły się te same uczucia wobec rybaka. Ich żądza była na tyle silna, iż syrena określana Sawa potrafiła w rezultacie pójść na trawę, zaś w położenie jej tyłu pojawiły się nogi. Po pewnym okresie Wars i Sawa utworzyli osobistą chatynkę nad Wisłą, zaś wokoło niej budował się zamek. To oczywiście gwoli utrwalenia namiętności zakochanych, zamierzono zintegrować ich określenia w indywidualny człon - Warszawa.

 

Stolica - centrum wysiłków zimowych

 

Powyższe zdanie dźwięczy identycznie nadzwyczajnie, co bajka o Warsie i Sawie. Aczkolwiek jeszcze nie tak odlegle, w metropolii Polski znajdowała się skocznia narciarska. Projekt stawiania skoczni na Mokotowie (przy ścieżce Czerniowieckiej) był połączony z wydarzeniem V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Roboty chronione przez Jeremiego Struchackiego rozpoczęto w 1955 roku, a pierwotne podskoki oddano tutaj we wrześniu 1959 roku. Skocznia była przeznaczona głównie w celach wychowawczych, choć zrealizowano na niej dodatkowo niewielkie zawody. Punkt strukturalny przydzielono na 38 metrze. Największy skok na tym obiekcie dał Janusz Duda lądujący na 48 metrze, jednak jej sztywnym zapisem jest przeskok Antoniego Łaciaka (40,5 metra). Końcowe zawody na skocznie narciarskiej w Stolicy przygotowano w maju 1989 roku, po czym budynek został wyłączony oraz stracony. Aż do 2011 roku, gdy powiatowy inspektorat nadzoru budowlańca opublikował dyspozycję o jej zlikwidowaniu.

 

Najznaczniejszy obiekt w Polsce

 

Najwyższym budynkiem w Polsce jest bez negowania Pałac Kultury i Nauki. Wynosi się on na wysokość 237 metrów. Powstawał w latach 1952 - 1955 jako „prezent ludu rosyjskiego dla ludu polskiego”.

Sign in to follow this  


0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

This is a custom widget

próba

×
×
 • Create New...

Important Information

Przeglądając, użytkując naszą stronę zgadzasz się na nasze warunki