Warszawa ciekawostki
Przeczytaj zestaw ciekawostek o metropolii Polski. Zidentyfikuj opowieść o Warsie i Sawie, dowiedz się gdzie znajdywała się skocznia w tym miasteczku a także jaki jest najogromniejszy obiekt w Polsce. Te fascynujące fakty o Stolicy z ufnością zadziwią.
Historia o Warsie i Sawie
Pedagodzy w podstawówkach całkiem często przytaczają nastrojową historię o dwójce zadurzonych. Przekazuje ona historię rybaka o imieniu Wars. Ten człowiek przebywający nad skrajem Wisły jakiejś nocy zaobserwował w rzece przepiękną istotę. Wars zakochał się w niej od 1 spojrzenia i dopiero po kilku sekundach spostrzegł, iż w rzeczywistości jest to syrena. Od tej nocy systematycznie pojawiał się w tymże polu, aby móc czcić jej piękno. Na radość dla rybaka, obok syreny pojawiły się te same uczucia wobec rybaka. Ich żądza była na tyle silna, iż syrena określana Sawa potrafiła w rezultacie pójść na trawę, zaś w położenie jej tyłu pojawiły się nogi. Po pewnym okresie Wars i Sawa utworzyli osobistą chatynkę nad Wisłą, zaś wokoło niej budował się zamek. To oczywiście gwoli utrwalenia namiętności zakochanych, zamierzono zintegrować ich określenia w indywidualny człon - Warszawa.
Stolica - centrum wysiłków zimowych
Powyższe zdanie dźwięczy identycznie nadzwyczajnie, co bajka o Warsie i Sawie. Aczkolwiek jeszcze nie tak odlegle, w metropolii Polski znajdowała się skocznia narciarska. Projekt stawiania skoczni na Mokotowie (przy ścieżce Czerniowieckiej) był połączony z wydarzeniem V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Roboty chronione przez Jeremiego Struchackiego rozpoczęto w 1955 roku, a pierwotne podskoki oddano tutaj we wrześniu 1959 roku. Skocznia była przeznaczona głównie w celach wychowawczych, choć zrealizowano na niej dodatkowo niewielkie zawody. Punkt strukturalny przydzielono na 38 metrze. Największy skok na tym obiekcie dał Janusz Duda lądujący na 48 metrze, jednak jej sztywnym zapisem jest przeskok Antoniego Łaciaka (40,5 metra). Końcowe zawody na skocznie narciarskiej w Stolicy przygotowano w maju 1989 roku, po czym budynek został wyłączony oraz stracony. Aż do 2011 roku, gdy powiatowy inspektorat nadzoru budowlańca opublikował dyspozycję o jej zlikwidowaniu.
Najznaczniejszy obiekt w Polsce
Najwyższym budynkiem w Polsce jest bez negowania Pałac Kultury i Nauki. Wynosi się on na wysokość 237 metrów. Powstawał w latach 1952 - 1955 jako „prezent ludu rosyjskiego dla ludu polskiego”.
21 Comments
Recommended Comments
Join the conversation
You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.