UA-101272411-1 Jump to content

Polacynasaksach ....Każdy ma swój Everest.... Blogosfera

O BLOGU Wiele różnych słów można napisać o górach. Można je kochać lub przeklinać.Czasem - być obojętnym , nie odczuwać ich magii. Ale w jakimś sensie - każdy jest człowiekiem jakiejś góry - realnej lub tej w przenośni. Jeśli tylko dąży do osiągnięcia ,,swojego '' szczytu. Więc - każdy ma swój Everest . Ten cytat Norgaya Tenzinga , który wraz z Edmundem Hillarym jako pierwsi zdobyli Mt. Everest dedykuję wszystkim , którzy się wspinają - lub tylko wędrują.
czytaj dalej

Polacynasaksach Jeden trefny pacjent rozwali cały szpital Artykuły

"Nie mamy masek, nie mamy rękawic, kończą się testy. Kiedy będą?!" – dzwonimy do koordynatora, wyznaczył go minister zdrowia. "Nie wiem, nie wiem, nie wiem. Sorry" – słyszymy. Dociera do nas, że możemy liczyć już tylko na siebie, że"góra" już dawno nas wystawiła. Zapada 10 minutowa cisza. – Mam maszynę do szycia – odzywa się nagle ordynator.
czytaj dalej

Polacynasaksach Stop dezinformacji!  Artykuły

Niedawno ruszyła strona internetowa obalająca mity i doniesienia związane z koronawirusem. Wspomaga ludzi w oddzieleniu faktów od mitów, podaniem solidnych źródeł wyjaśniających problematykę Nie ma związku między koronawirusem a technologią 5G. W UE obowiązują najsurowsze na świecie normy ochrony konsumentów. Dlatego możemy spokojnie wejść do sklepu i bez obaw kupić potrzebne rzeczy, nie zastanawiając się nad tym, czy na pewno są one bezpieczne. Technologia 5G spełnia surowe europejskie standardy. Tak naprawdę europejskie standardy są dużo surowsze niż standardy wymagane zgodnie z międzynarodową wiedzą naukową. A to dlatego, że w UE człowiek jest zawsze na pierwszym miejscu.
czytaj dalej

Polacynasaksach Spodoby na dziczyznę-patent Mozah Przepisy

....magia przypraw i kulinarnej precyzji....
czytaj dalej
Co nowego?
  • Witamy na stronie
  • Polacynasaksach.pl
  • Polacynasaksach.pl
Sign in to follow this  
mleczko

Jakie zwyczaje kultywujemy w swoich domach.

Recommended Posts

mleczko

Dzisiaj mój podopieczny miał dzień wspominania. I mnie dopadło . Licytowaliśmy się czyje święta są bardziej uroczyste . Nasze czy  niemieckie . Ja bezapelacyjnie wygrałam . Bardzo dziwił się naszemu menu . Że takie różnorodne , że cała rodzina przy stole.Wszystko poparłam zdjęciami , które mam w kompie.Jakie tradycje podtrzymujecie ? co nowego wprowadzacie ? głównie chodzi mi o wigilijny wieczór. A to dla wprowadzenia nastroju .[video=youtube]http://https://www.youtube.com/watch?v=4urEpOPlhhY

Kajtkowa

Oprócz tradycyjnych potraw wigilijnych zawsze przygotowuję coś czego nauczyłam się podczas zagranicznych wojaży. Ostatnio ryba to był łosoś, ale nie świeżo łapany w fiordzie, tylko spokojnie wypoczywał w galarecie :)

mleczko

Wiem , wiem , że to postęp , że inne zwyczaje , że wszystkiego teraz pod dostatkiem . Jednak z wielkim sentymentem wspominam czas , gdy byłam dzieckiem. Na wieczór wigilijny czekałam jak wszystkie dzieci w naszym domu i po sąsiedzku. Wieczór owiany był tajemnicą. Ciocia w białym wykrochmalonym fartuchu ucierała mak do klusek , pachniało grzybami i kapustą kiszona. Dopiero późnym po południem pozwolili nam ubierać choinkę . Teraz wiem dlaczego , nie było w domu tv i zajęci strojeniem drzewka nie przeszkadzaliśmy w przygotowaniach do uroczystej kolacji . Prezenty skromne ale do końca utrzymane w tajemnicy powodowały ciarki na plecach przy otwieraniu paczek. Sianko pod obrusem białym jak  śnieg, używanym tylko w wigilię , opłatek . Tato brał w dłonie opłatek a my cisnęliśmy się koło niego , żeby szybciej bo paczki czekały. A ile zachodu było z wypatrywaniem pierwszej gwiazdki na niebie. Nosy nam się płaszczyły w oknie a tato ze śmiechem powtarzał "uważajcie na szybę ".  Chociaż to nie jest aż tak odległy czas to porównać tego nie sposób.

Oprócz tradycyjnych potraw wigilijnych zawsze przygotowuję coś czego nauczyłam się podczas zagranicznych wojaży. Ostatnio ryba to był łosoś, ale nie świeżo łapany w fiordzie, tylko spokojnie wypoczywał w galarecie :)

Robię karpia w galarecie, ale nie jem. Mój mąż i syn pałaszują. Ja wole karpia z patelni gorącego z ostrymi przyprawami .

Zajadę do domu w czwartek a w piątek zrobię sobie prezent . Kupie sobie taka małą kuchenkę elektryczną dwu palnikową. Mamy w domu gazówkę często jest tak , ze w czasie przygotowywania kolacji gaz jest  słaby :( i oczekiwanie na pierogi wydłuża się. To są uroki mieszkania na peryferiach miasta. Spokojnie , cichutko , zielono i pięknie . Ale woda i prąd w takich dniach często w ilościach szczątkowych.

mleczko

Co u nas będzie na stole wigilijnym z tradycyjnych potraw ? śledź  w kilku wersjach , ja lubię smażony w cieście , pierogi , barszcz czerwony z uszkami, karp na wiele sposobów, kapusta z grochem , jakaś ryba w sosie ( nie wiem co mąż kupi) . Zawsze przygotowuje to, co lubimy i co zjadamy do ostatniej okruszynki. Siedzimy długo przy stole wspominamy tych co odeszli w mijającym roku i cieszymy się tymi którzy pojawili się w naszej rodzinie. Najmłodsza to Anastazja Przed północą wybierzemy się na pasterkę a po powrocie pijemy herbatę z rumem na rozgrzewkę. Stół stoi nakryty do następnego dnia. Rano dopiero męska część rodziny znosi zastawę do kuchni a ja jako seniorka biorę się do krojenia  wędlin , mięs i innych przysmaków. Na śniadanie jest biała kiełbasa pieczona z dużą ilością czosnku.

mozah

U mnie kolacja wigilijna to taki konglomerat - ja pochodzę ze świętokrzyskiego , mieszkam na krańcu Małopolski , w rejonie zamieszkałym również przez Łemków .Więc łączę , to co dobre z każdej kuchni. I dlatego są dwie zupy - barszcz z uszkami z grzybów i inny barszcz - czysty , z grzybami i kaszą gryczaną , pierogi z kapustą i grzybami , ze trzy rodzaje śledzi - jedne szczególnie ciekawe - w sosie z grzybami , korniszonami cebulką , z majerankiem i odrobiną przecieru pomidorowego.No i super racuszki drożdżowe wg przepisu mojej babci , smażone na patelni na oleju a do tego kutia.Jest karp , jest kompot z owoców suszonych .

Ale chyba najciekawszym zwyczajem jest zostawianie w noc wigilijną , po wieczerzy na stole świecy w prostym lichtarzu i zapałek a obok , na białym talerzu kawałka placka drożdżowego , upieczonego własnoręcznie i  noża obok. To dla dusz naszych bliskich zmarłych ale i naszych przodków - żeby ich ugościć gdy nas odwiedzą w nocy. To bardzo stary zwyczaj w mojej rodzinie - przekazywany z pokolenia na pokolenie .

mozah

Dziś grekokatolicy i prawosławni obchodzą Wigilię .

,, Na szczasti, na zdrowla, Na to Boże Narodżynia, Szczob ste byli zdorowi, weseli, Jak w nebi anheli ''

[video=youtube]

mleczko

Przeglądam forum  i  przypomniałam powtarzający się co roku  rytuał ze św. Mikołajem . Zawsze sąsiad do nas przychodził w przebraniu ja jako najmłodsza w domu siedziałam z tyłu ciężko przestraszona , bo rózgi miał. Potem jak już mieliśmy swoje dzieciaki to znajomy przyjeżdżał "Tarpanem" mieszkaliśmy w lesie a zimy były śnieżne i tez odstawiał teatr z rózgami. Śmiechu było co niemiara  :) . Długo dzieci wierzyły , ze prezenty od Św. Mikołaja są. I jeszcze co , to trwa do dzisiaj , idziemy wszyscy do lasu z suchym chlebem i wykładamy dla zwierząt.

Kajtkowa

Kudelebele , nie nadążam za Wami :)

Kręci się forum , pomalutku , sukcesywnie a młodziutkie jest. Pani Admin pozdrówka , sorki za off-topa.

Żeby było na temat napiszę , że jakiby ten Mikołaj święty nie był , to bałam się go okropnie. A jak jeszcze kazał mówić wierszyk, to ojeju...hihihi :)

mleczko

Kręci się forum , pomalutku , sukcesywnie a młodziutkie jest. Pani Admin pozdrówka , sorki za off-topa.

Żeby było na temat napiszę , że jakiby ten Mikołaj święty nie był , to bałam się go okropnie. A jak jeszcze kazał mówić wierszyk, to ojeju...hihihi :)

To odważna jesteś. Święty czy nie święty zapominałam jak się nazywam ze strachu :@

Kajtkowa

To odważna jesteś. Święty czy nie święty zapominałam jak się nazywam ze strachu :@

Ojjjj tak, ten nos fioletowy hihihi  :D

mleczko

Ojjjj tak, ten nos fioletowy hihihi  :D

Nasz Mikołaj inne trunki pił  :P

Kajtkowa

Nasz Mikołaj inne trunki pił  :P

Jak był siwy to pewnie siwuchę hihi :)

Nasz był fioletowy-nosek i okolice , to jagodzianka jakaś może  :D:angel:

mozah

A jak miał piegi na nosie to może ,,kropkę '' ? Bywali tacy w górach u nas , którzy kropkę pijali. Z daleka się czuło.

• Like 1

Kajtkowa

Nasz był please , pewnie Pliske uzywał  :at:   jedna .

Dobrze ,że nie Nołplis, bo wtedy tylko czarną polewkę hihi :)

Admin

Dobrze, że w porę się opamiętałaś i zaczęłaś pisać na temat  ;)

Niedługo forum skończy 3 miesiące. Zostało zainstalowane na podstawowym skrypcie i dostosowanie go jako tako może potrwać kilka miesięcy. Jak  będzie w pełni gotowe- można się wziąć konkretnie za pozycjonowanie.

Nie przeszkadzajcie sobie, piszcie , a ja będę pracować za kulisami przy skryptach, szablonach itp. 

Mikołaja bałam się jak diabli  :@

mleczko

Poproszę Admina  o dodanie "Ostern " :) . To  też święta . Nie ma co zakładać zbędnych tematów  , wieczorkiem wymienimy się przepisami i opiszemy jakie zwyczaje mamy z tym świętem związane. Kłaniam się niziutko . :heart:

Admin

W zupełności wystarczy założyć nowy temat w Hyde Parku.

mleczko

Ja juz sie nakręcam a jeszce zostało mi troche czasu . Zeby przypomniec wszystkim, że to już niedługo :)

mleczko

Jak ten czas leci ............................... Już za pare dni za dni parę :) ,  świeta . Bedę w domu lepiła pierogi i uszka . Smazyła karpia i gotowała kapustę z grochem . Choinkę będe stroiła i wnuczki niedopuszczę .  Mato , jak ja sie cieszę.  Tylko prezenty jeszcze musze kupić i nie wiem co ?  Ratunku !!!!!

DSC04855.JPG